Dintr-un cupon de stofa de 400 m s-au vandut in prima zi doua cincimi din cupon,a doua zi trei optimi din rest.Cati metri s-au vandut in fiecare zi si cati metri de stofa au ramas?
1 zi: 2/5 x 400=160 metri stofa 2 zi : 2/3 x (400-2/5 x 400)=2/3 x (400-160)=2/3 x 240=160 metri stofa Si au ramas:400-1zi+2zi=400-160+160=400-320=80 metri stofa ramasi
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!