Răspuns :
Se da:
v=10m/s
v1=v/5
h1=?m
Formule:
Ec1+Ep1=Ec
mv1²/2+mgh1=mv²/2
v²/50+gh1=v²/2
gh1=v²/2-v²/50
gh1=v²/2(1-0,04)
gh1=0,96v²/2
gh1=0,48v²
h1=0,48v²/g
Calcule:
h1=0,48*10²/10=4,8m
v=10m/s
v1=v/5
h1=?m
Formule:
Ec1+Ep1=Ec
mv1²/2+mgh1=mv²/2
v²/50+gh1=v²/2
gh1=v²/2-v²/50
gh1=v²/2(1-0,04)
gh1=0,96v²/2
gh1=0,48v²
h1=0,48v²/g
Calcule:
h1=0,48*10²/10=4,8m
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!