👤

cu ce este egal impulsul unui corp cu masa de 10kg care se misca cu viteza de 10m/s?care va fi impusul fortei care actioneaza asupra lui in timp de 2s?
F=10N

ajutatima va rog


Răspuns :

Se da:
m1=10kg
v1=10m/s
t2=2s
F2=10N
p1=?
p2=?

Formule:
p1=m1*v1
p2=F2*t2

Calcule:
p1=10*10=100
p2=10*2=20
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari