👤

un corp cu masa de 10kg ca liber de la inaltimea de 6m.Determinati lucrul fortei de greutate la distanta de 2m de la suprafata pamintului

Răspuns :

Se da:
m=10kg
h1=6m
h2=2m
Lg=?J

Formule:
-ΔEp=L
-(Ep2-Ep1)=Lg
Ep1-Ep2=Lg
mgh1-mgh2=Lg
Lg=mg(h1-h2)

Calcule:
Lg=10*10*(6-2)=400J