Exemple de halogeni: Cl2, I2, Br2
A*100 = %halogen*M => A = 71,43*224/100 = 160g/mol
Pentru ca halogenii sunt diatomici impartim rezultatul la 2 si rezulta ca A = 80g/mol , care corespunde la masa atomica a bromului.
224-160 = 64g/mol => M Cu = 64g/mol
Halogenura este CuBr2