Răspuns :
Cerinta: Să se afle cât costă un kg de cireşe şi cât costă un kg de caise.
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 kg cirese.......... 4 kg caise....... 46 lei
2 kg cirese ......... 3 kg caise ...... 33 lei
___________________________ scad relatiile
1 kg cirese ........... 1 kg caise ....... 13 lei
______________________________
3 kg cirese.......... 4 kg caise....... 46 lei l x 2
2 kg cirese ......... 3 kg caise ...... 33 lei l x 3
______________________________ egalizez kg cirese
6 kg cirese .......... 9 kg caise ...... 99 lei
6 kg cirese .......... 8 kg caise ...... 92 lei
_______________________________ scad relatiile
/ un kg caise........ 7 lei
99 lei - 92 lei = 7 lei costa un kg de caise
13 lei - 7 lei = 6 lei costa un kg de cirese
_________________________________
Verific: 3 x 6 lei + 4 x 7 lei = 18 lei + 28 lei = 46 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!