👤

Cantitatea de solutie de soda caustica care contine 97% NaOH necesara pentru a prepara 1,5 kg solutie de concentratie 10% este:

Răspuns :

solutia initiala : msi    ci = 97% ⇒ mdi = 0,97msi
+ x g H2O
------------------------------------
solutia finala : msf = msi + x = 1500g    mdf = mdi = 0,97msi      cf = 10%
0,97msi ·100/1500 = 10        0,97msi = 150    msi = 154,64 g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari