Răspuns :
Masa molara: 36,5 g/mol
Substanta E: HCl
Ai rezolvarea in poza. Sper ca te-am ajutat:)
Substanta E: HCl
Ai rezolvarea in poza. Sper ca te-am ajutat:)

n = m/M=V/Vm => M = m*Vm/V = 10,95*22,4/6,72 = 36,5g/mol
E - HCl
pV =m/MRT => M = mRT/pV = 10,95*0,082*273/1*6,72 = 36,5g/mol
E - HCl
pV =m/MRT => M = mRT/pV = 10,95*0,082*273/1*6,72 = 36,5g/mol
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!