md=c* ms/100 = 8 * 6/100=0,48 kg ms=md/c*100 = 0,48/5 * 100=9,6 kg ms = md+ m apa=>m apa = 9.6 - 0,48 = 9,12 kg apa ro = m/V=>V = 9,12 * 1000 g / 1 g/cm 3 => V=9120 cm 3 =9,12 litri apa
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!