👤

1. 8gSO4........ ?moli CuSo4

2. Cati l Co2 se afla in nr de molecule ca in 128 kg So2


Răspuns :

1. M SO4 = 32+64=96
1 mol SO4...96 g
x moli SO4...8 g
x= 8/96=0,08333 moli SO4 => 0,083333 moli CuSO4
2. M SO2= 32+32=64
1 mol SO2...64 g
x moli SO2...128 kg
x= 128/64= 2 kmoli de SO2 => 2 kmoli de CO2
1 mol CO2....22,4 l
2 kmoli de CO2...y l
y= 2*22,4= 44,8 m³
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari