👤

Un oxid al azotului contine 69,57 % oxigen. Formula oxidului este:

Răspuns :

N2Ox = 28+16x

%O = mO/M*100 <=> 69,57 = 16x/28+16x *100 <=> 1947,96+1113,12x = 1600x <=> 486,88x = 1947,96 => x = 4

F.M => N2O4 => NO2