Răspuns :
deci obiectul nostru costa 150
trebuie sa aflam cat costa daca s-ar scumpii cu 30%
[tex] \frac{30}{100} inmultit cu 150 [/tex] simplificam 100 cu 150 prin 50, iar dupa 30 cu 2
15 x 3=45 lei (cu cat s-a scumpit
150+45=195 lei dupa scumpire
trebuie sa aflam cat costa daca s-ar scumpii cu 30%
[tex] \frac{30}{100} inmultit cu 150 [/tex] simplificam 100 cu 150 prin 50, iar dupa 30 cu 2
15 x 3=45 lei (cu cat s-a scumpit
150+45=195 lei dupa scumpire
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!