initial : ms = 17 + 468 = 485g md = 17g ci = 17·100/485 = 3,5%
final : ms = 485+17 = 502g md1 = 17g
cAgNO3 = 1700/502= 3,386% = cNaNO3
b) solutia finala contine : 17g AgNO3 + 17g NaNO3 + 468g H2O = 502g
17/170 mol 17/85 468/18
AgNO3 : NaNO3 : H2O = 0,1: 02 : 26 = 1:2:260
c) %AgNO3 = %NaNO3 = 3,386% %H2O = 46800/502 = 93,227%