👤

Trei kilograme de mere costa 7,5 lei .
Patru kilograme de mere de aceeaşi calitate costă ......... lei.


Răspuns :

7,5:3=2,5 un kg
2,5*4=10 lei 4 kg
Sper ca te-am ajutat !
Cat costa un kg de mere ?
7,5:3=2,5 (lei)

Cat costa patru kg de mere ?
2,5×4=10 (lei)

RASPUNS : 10 lei