👤

Un scripete mobil cu randamentul de 70% ridica la inaltimea de 2m un corp.
Afla masa corpului,daca la capatul liber al cabluluieste aplicara o forta de 420N.
Va rog sa ma ajutati!!!!!!!!!!


Răspuns :

Se da:
n=70%=0,7
h=2m
F=420N
m=?kg

Formule:
n=Lu/Lc
n=mgh/Fd
n=mgh/Fh
n=mg/F
m=Fn/g

Calcule:
m=420*0,7/10=29,4kg
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari