Răspuns :
produsul costa = 300 lei (pretul inițial)
se scumpeste cu 25%
Trebuie sa aflam cat inseamna 25% din prețul initial, adica din 300 lei.
25% din 300=
25/100 din 300=
25×300 totul supra 100=
7500/100=
75 lei (reprezinta scumpirea cu 25%)
prețul produsului după scumpirea cu 25% va fi: 300 lei + 75 lei = 375 lei
Acum produsul costa 375 lei , dar se ieftineste cu X% si ajunge sa coste 300 lei.
375 lei - 300 lei = 75 lei (cu atât se ieftineste produsul si ajunge sa coste iar 300 lei)
75 lei din 375 lei reprezintă 20%
20% din 375 =
20/100×375=
20×375 totul supra 100=
7500/100=
75 lei (reprezinta ieftinirea)
CU 20% S-A IEFTINIT PRODUSUL.
se scumpeste cu 25%
Trebuie sa aflam cat inseamna 25% din prețul initial, adica din 300 lei.
25% din 300=
25/100 din 300=
25×300 totul supra 100=
7500/100=
75 lei (reprezinta scumpirea cu 25%)
prețul produsului după scumpirea cu 25% va fi: 300 lei + 75 lei = 375 lei
Acum produsul costa 375 lei , dar se ieftineste cu X% si ajunge sa coste 300 lei.
375 lei - 300 lei = 75 lei (cu atât se ieftineste produsul si ajunge sa coste iar 300 lei)
75 lei din 375 lei reprezintă 20%
20% din 375 =
20/100×375=
20×375 totul supra 100=
7500/100=
75 lei (reprezinta ieftinirea)
CU 20% S-A IEFTINIT PRODUSUL.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!