👤

La temperatuta de 20 grade C, in 100g apa se dizolva 20g dintr-o substanta chimica si se obtine o solutie saturata. Determinati concentratia procentoala masica a acestei solutii saturate, la 20 grade C

Răspuns :

ms = 100+20 = 120g

md = 20g

C= md/ms*100 = 20/120*100 = 
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari