Răspuns :
P = 1atm T = 2257K PV = nRT P = cRT c = P/(RT)
2H2O ⇄ 2 H2 + O2
initial : a moli
reactioneaza: x
la echilibru : (a-x) x 0,5 x/a·100 = 1,77 x =1,77·10⁻²ₓ a
la echilibru : nH2O = n1 = 98,23ₓ10⁻²ₓa nH2 = n2 = 1,77ₓ10⁻²ₓa nO2 =n3= 0,885ₓ10⁻²ₓa n total = 100,885aₓ10⁻²
p1/n1 = p2/n2 = p3/n3 = P/n p1 = 98,23aₓ10⁻²/(100,885aₓ 10⁻² = 0,973 p2 = 1,77aₓ10⁻²/(100885aₓ10⁻²) = 0,0175 p3 = 0,00877
Kp =( p2)²ₓp3/(p1)² = 2,8ₓ10⁻⁶atm
[H2O]=n1/n ₓ100 = 97,3% [H2] = 1,76% [O2]=[H2]/2 = 0,88%
Kc = [H2]²ₓ[O2]/[H2O]² = 2,88 mol/l
p3 =
2H2O ⇄ 2 H2 + O2
initial : a moli
reactioneaza: x
la echilibru : (a-x) x 0,5 x/a·100 = 1,77 x =1,77·10⁻²ₓ a
la echilibru : nH2O = n1 = 98,23ₓ10⁻²ₓa nH2 = n2 = 1,77ₓ10⁻²ₓa nO2 =n3= 0,885ₓ10⁻²ₓa n total = 100,885aₓ10⁻²
p1/n1 = p2/n2 = p3/n3 = P/n p1 = 98,23aₓ10⁻²/(100,885aₓ 10⁻² = 0,973 p2 = 1,77aₓ10⁻²/(100885aₓ10⁻²) = 0,0175 p3 = 0,00877
Kp =( p2)²ₓp3/(p1)² = 2,8ₓ10⁻⁶atm
[H2O]=n1/n ₓ100 = 97,3% [H2] = 1,76% [O2]=[H2]/2 = 0,88%
Kc = [H2]²ₓ[O2]/[H2O]² = 2,88 mol/l
p3 =
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!