2n moli CH4 + 2O2 ⇒ CO2 + 2H2O
n moli CO + 1/2 O2 ⇒CO2
2n·16 + n·28 = 18 60n = 18 n = 0,3 moli (0,2 moli CH4 + 0,1 moli CO)
nO2 = 4n + n/2 = 9n/2 = 4,5n = 1,35 moli V O2 = 30,24 L V aer = 1151,2 l
b) nCO2 = 2n + n = 3n = 0,9 moli
c) m amestec = 18g mCH4 = 0,6·16 = 9,6g mCO = 0,3·28 = 8,4g
%CH4 = 960/18 = 53,33% %CO = 840/18 = 46,66%