P1V = n1RT n1 = 10·8/(300·0,082) = 3,25 moli
P2V = n2RT
P1/P2 = n1/n2 n2 = 3·3,25/8 = 1,2 moli
a) Δn = 3,25 - 1,2 = 2,05 moli
b) 2Fe + 3Cl2 ⇒ 2FeCl3
nFe/nCl2 = = 2/3 nFe = 2nCl2/3 = 4,1/3 = 1,366 moli
mFe pur = 1,366·56 = 76,53g mFe cu imp. = 76,53·100/10 = 765,33g
c) nFeCl3 = nFe pur = 1,366 m teoretic = 1,366·162,5 = 595,8 g
m practic = 0,8·m teoretic = 476,66g