👤

cati litri de CO2 se afla in acelasi nunar de molecule ca in 128 kg de SO2

Răspuns :

nSO2 = 128/64 = 2Kmoli    nr. molec.= 2000·N avogadro
nCO2 = nSO2 = 2kmoli = V/22,4 ⇒ V CO2 = 44,8m³