a) 1 g H......6,023 x 10 la puterea 23 atomi X g H.......6,023 x 10 la puterea 22 atomi X = 0,1 g H b) 1 mol NaOH .... 1g H 2 moli NaOH .... X X = 2g H c) 0,1 kmoli H2SO4 -> 100 moli H2SO4 1 mol H2SO4 ... 2g H 100 moli H2SO4 ... X X = 200 g H
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!