👤

Un automobilist parcurge trosonul Bucuresti-Drajna cu lungimea de 90 km cu vireza medie de 120 km/h. Aflati timpul in care automobilul parcurge acest tronson.

Răspuns :

v = d/t
d = 90 de km
v = 120 km/h
120 km/h = 90 de km/ t
t = d/ v = 90 km/ 120 km/h = 3/4 h = 3/4 * 60 de min = 45 min