Răspuns :
energia potentiala este egala cu cea cinetica
E=MGH
=0.15 x 10 x 20
30 j
E=MGH
=0.15 x 10 x 20
30 j
Se da:
Δh=20m
m=150g=0,15kg
ΔEp=?J
Formule:
ΔEp=Ep2-Ep1
ΔEp=mgh2-mgh1
ΔEp=mg(h2-h1)
ΔEp=mgΔh
Calcule:
ΔEp=0,15*10*20=30J
Δh=20m
m=150g=0,15kg
ΔEp=?J
Formule:
ΔEp=Ep2-Ep1
ΔEp=mgh2-mgh1
ΔEp=mg(h2-h1)
ΔEp=mgΔh
Calcule:
ΔEp=0,15*10*20=30J
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!