O varianta de rezolvare :
Ai putea considera masa solutiei finale egala cu 100g si masa de NaCl rezultata va fi 29,25 g
40 g 36,5 g 58,5 g
NaOH + HCl ------> NaCl + H2O
x g y g 29,5 g
x=20g NaOH
y= 18,25 g HCl
Din datele problemei rezulta ca se introduc in reactie cate 20 g NaOH si HCl deci excesul de HCl este:
20-18,25=1,75 g
c% a sol. luate in lucru este: C% NaOH=C%HCl=20*100/50=40%
c% a excesului de HCl=1,75*100/100=1,75%