👤

Calculati masa a:
a) 67,2 la 3 H2
b)5 moli O2
C)12,044x10 la23 molecule de CO


Răspuns :

prsupun ca la a iti spune l sau ceva
la b raspunsul este m=5 x 12
                                  =60g
la c raspunsul este 12.044/6.022 x 12=24 g