Se da:
l=50m
h=5m
v1=15m/s
u=0,02
l'=?m
Formule:
l'=Δv²/2a
l'=-v1²/2a
Ffr+Gn+N+G=ma
Ox: -Ffr-Gn=ma
-uN-G*sinα=ma
-umg*cosα-mg*h/l=ma
-ug*(√1-sinα²)-g*h/l=a
-[ug*(√1-(h/l)²)+g*h/l]=a
l'=-v1²/-2[ug*(√1-(h/l)²)+g*h/l]
l'=v1²/[2ug*(√1-(h/l)²)+2g*h/l]
Calcule:
l'=15²/[2*0,02*10*√1-(5/50)²+2*10*5/50]=93,82m
l'>l, at. va putea.