👤

cre este raportul dintre energia cinetica si cea potentiala la inaltimea de 5m de la sol daca corpul care fara viteza initiala de la inaltimea de 20m

Răspuns :

Se da:
h1=5m
h=20m
Ec1/Ep1=?

Formule:
Ec1+Ep1=Ep
Ec1+mgh1=mgh
Ec1=mgh-mgh1
Ec1=mg(h-h1)

Ec1/Ep1=mg(h-h1)/mgh1
Ec1/Ep1=(h-h1)/h1

Calcule:
Ec1/Ep1=(20-5)/5=3