👤

Care era regula de trei simpla .Inventati repede o problema cu acea regula ca un model pt mine.

Răspuns :

Două kilograme de mere costă 6,5 lei. Maria cumpără 5 kilograme de mere din aceeasi calitate ca cele de dinainte. Cât a platit Maria pentru cele 5 kg de mere?
Folosim regula de trei simpla:
2 kg....................6,5 lei
5 kg....................x
x=5×6,5/2
x=32,5/2
x=16,25 lei a platit Maria pt 5 kg de mere.