in reactia NaOH + HCl---> NaCl + H2O
se vede ca 1 mol acid reactioneaza cu 1 mol baza
calculam moli total de acid si comparam cu moli baza
c=n/V
n acid=2x0,5=1mol
n acid= 0,5x0,5= 0,25mol
total: 1,25mol
n baza= 1,5x0,5= 0,75mol
n,acid> n,baza----> in solutia rezultata exista un exces de acid-(1,25-0,75)---> sol. acida