👤

Prin secțiune transversala a unui conductor in timp de 90 min trece o sarcina elecrica de 10800 coulumb.
Care este intensitatea curentului electric?
Va roooog!!dau coroana:((


Răspuns :

Se da:
t=90min=5400s
q=10800C
I=?A

Formule:
I=q/t

Calcule:
I=10800/5400=2A