👤

Scrieti formulele si calculati masa moleculara pentru urmatoarele substante:
sulfura de aluminiu,clorura de fier(3),carbonat de sodiu,hidroxid de aluminiu,azotat de sodiu,bromura de magneziu,fosfat de aluminiu,fosfat de sodiu,clorura de argint,sulfat de bariu.
Vreau cat mai rapid!!!!


Răspuns :

Al2S3=sulfură de aluminiu
masa moleculară=2•masa atomica a Aluminiului +3•masa atomica a Sulfului
M=3A(Al)+2A(S)
M=2•27+3•32=54+96=150g/ mol

FeCl3=clorură de fier(3)
M=162,5g/mol

Na2CO3=carbonat de sodiu
M=106g/mol

Al(OH)3=hidroxid de aluminiu
M=78g/mol

NaNO3=azotat de sodiu
M=85g/mol

MgBr2=bromura de magneziu
M=184g/mol

Na3PO4=fosfat de sodiu
M=164g/mol

AlPO3=fosfat de aluminiu
M=122g/mol

AgCl2=clorură de argint
M=179g/mol

BaSO4=suflat de bariu
M=233g/mol