Răspuns :
1)cat se consuma? 1/3x60=60/3=20 l
2)cate sticle? (60-20):2=40:2=20 sticle
2)cate sticle? (60-20):2=40:2=20 sticle
1 / 3 din 60 l = 60 : 3 * 1 = 20 l ( se consuma )
60 - 20 = 40 l raman
40 l : 2 = 20 sticle
60 - 20 = 40 l raman
40 l : 2 = 20 sticle
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!