Calculează cantitatea de substanța si masa hidrogenului care se elimina la interacțiunea a 36g de apă cu:a)un metal monovalent b) un metal divalent
O imagine va rog
2M1+ 2H2O = 2M1OH +H2↑ M2 + 2H2O = M2(OH)2 +H2↑ in ambele cazuri nH2 = nH2O/2 = 1/2 ·36/18 = 1g n hidroxid = n apa = 2 in cazul a) m = 2·M n hidroxid = 1/2 ·n apa = 1 mol in cazul b) m = 1·M
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!