👤

Ce volum de CO2 se va obtine la arderea 10l de propan (C3H8). care este partea de masa a carbonului in compusul dat??

Răspuns :

C3H8 + 5 O2 = 3 CO2 + 4 H2O
1 litru propan formeaza 3 litri CO2
10 litri propan formeaza x litri CO2
x=10*3/1=30 litri=V(CO2)
ω(C)=3*12*100%/44=81.82% (dacă e in propan)