👤

Masa =60kg v=0,3m/s cate puterea utila?

Răspuns :

Se dă :
m = 60 kg
v = 0,3 m/s
_________
P - ?
F = mg = 60 kg + 9,8 N/kg = 588 N
P = F * v = 588 N  * 0,3 m/s =  176,4 w(watts)
Răspuns : 176,4 watts