👤

sa se afle cat costa 1kg faina si cat costa 1l ulei, stiind ca: 5kg de faina si 6l de ulei costa 42500 iar 10kg de faina si 6l ulei costa 75000.

Răspuns :

5 kg faina ........6 l ulei...............42500lei
10kg faina ........6l ulei...............75000lei
           5kg faina..........32500lei
32500 : 5 = 650lei un kg de faina
42500-650 x5=39250lai 6 l de ulei
39250:6=655,43 lei  l de ulei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari