👤

intro sticla sunt 200 ml de sirop de tuse . Mihai trebiue sa ia de 3 ori pe zi cate 1 cl de sirop . Pentru cate zile îi ajunge siropul ?? Cat sirop ramane pentru untima zi ?

Răspuns :

1 cl =10 ml
cati ml de sirop ia pe zi?
3x10=30 ml (pe zi)
pentru cate zile ii ajunge siropul?
200:30=6
cat sirop ramane pentru ultima zi?
6x30=180
200-180=20 ml (ultima zi)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari