Răspuns :
se da
m(sol H2SO4)=61,25g
W(NaOH)=8%
W(H2SO4)=10%
m(sol NaOH)-??
rezolvare:
W-? 0,06mol
2NaOH+H2SO4=Na2SO4+2H2O
2mol 1mol
1)Aflam masa H2SO4 dupa formula:
m(H2SO4)=W(H2SO4)×m(sol H2SO4) ÷100%=10%×61,25g ÷ 1000%=6,125
2)Aflam V niu(H2So4)=m(H2SO4)÷M=6,125g÷98g/mol=0,06mol
3)Aflam niu(NaOH)=0,06mol×2mol÷1mol=0,12mol
4)Aflam m(NaOH)=V niu(NaOH)×M=0,12mol×40g/mol=4,8g
5)m(solNaOH)=m(NaOH)×100%÷W omega(NaOH)=4,8g×100% ÷ 8%=480÷8=60g
Raspuns:m(solNaOH)=60g
Sper ca te-am ajutat
m(sol H2SO4)=61,25g
W(NaOH)=8%
W(H2SO4)=10%
m(sol NaOH)-??
rezolvare:
W-? 0,06mol
2NaOH+H2SO4=Na2SO4+2H2O
2mol 1mol
1)Aflam masa H2SO4 dupa formula:
m(H2SO4)=W(H2SO4)×m(sol H2SO4) ÷100%=10%×61,25g ÷ 1000%=6,125
2)Aflam V niu(H2So4)=m(H2SO4)÷M=6,125g÷98g/mol=0,06mol
3)Aflam niu(NaOH)=0,06mol×2mol÷1mol=0,12mol
4)Aflam m(NaOH)=V niu(NaOH)×M=0,12mol×40g/mol=4,8g
5)m(solNaOH)=m(NaOH)×100%÷W omega(NaOH)=4,8g×100% ÷ 8%=480÷8=60g
Raspuns:m(solNaOH)=60g
Sper ca te-am ajutat
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!