Un turist trebuie sa parcuga pana la destinatie 560 .An prima zi a parcurs cu 30 km mai mult decat 2 pe 7 din distanta ,a doua zi. a parcurs 3 pe 10 din rest ,iar a treia zi cati km iau mai ramas .Cati km a parcurs turistul a treia zi ?.
560km prima zi cu 30 mai mult ca 2/7 din 560km 560:7x2=80x2=160 km prima zi a doua zi 3/10 din rest (560km-160km):10x3=40kmx3=120km a doua zi a treia zi 560km-160km-120km=280km
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!