👤

un autoturism a parcurs intr-o zi 360 km si in a doua zi 2pe 3 din drumul parcurs in prima zi.Pentru fiecare 100 km consuma 10 l de benzina.Cati l consuma in cele doua zile ?
Va rog , ajutati-ma !


Răspuns :

prima zi=360km

a doua zi=240km(2 pe 3 din 360=240)

in ambele zile=360+240=600

masina consuma 10l pe 100km   din ultimele doua reiese ca:

600:10=60(litri de benzina in cele doua zile)


Sper ca te-am ajutat si ai inteles,daca e asa poate dai coroana!:)