Răspuns :
1 papusa...? lei
3 papusi...324 lei
6 papusi...? lei
1)324 lei : 3 = 108 lei- o papusa
2) 108 lei x 6 = 648 lei - costa 6 papusi
exercitiu: (324:3)x6=648
Raspuns: 6 papusi costa648 lei
3 papusi...324 lei
6 papusi...? lei
1)324 lei : 3 = 108 lei- o papusa
2) 108 lei x 6 = 648 lei - costa 6 papusi
exercitiu: (324:3)x6=648
Raspuns: 6 papusi costa648 lei
Schema:
1 papusa...?lei
3 papusi...324lei
6 papusi...?lei
Rezolvare:
1)324:3=108(lei)-e pretul unei papusi
2)108x6=648(lei)-costa 6 papusi
Raspuns:6 papusi costa 648 lei
1 papusa...?lei
3 papusi...324lei
6 papusi...?lei
Rezolvare:
1)324:3=108(lei)-e pretul unei papusi
2)108x6=648(lei)-costa 6 papusi
Raspuns:6 papusi costa 648 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!