👤

Se ard 10g hidrogen în clor, iar produsul gazos rezultat se dizolva în 1000g apa.Determinați concentrația procentuala a soluției obtinute

Răspuns :

H2 + Cl2 => 2 HCl

m H2 = 10 g

2 g/mol H2 ... 2 x 36.5 g HCl
10g H2 ............a g HCl
a= 10 x 2 x 36.5 / 2 = 365 g HCl
m H2O = 1000 g 
ms= mH2O + md HCl = 1000 + 365 = 1365 g sol. HCl
c= md/ms x 100 
c HCl = 365 / 1365 x 100 = 26.73 % 
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari