Se dau elementele X si Y cu masele atomice 40 si respectiv 35.5. X si Y se combina formand substanta A. Daca un mol de atomi de X se combina co 2 moli de atomi Y formand un mol de A , atunci masa molara a subst. A este ....
conform maselor atomice rezulta ca substanta X este Ca, iar Y este Cl. la combinarea lor rezulta substanta A care este CaCl2 conform schemei> Ca+Cl2 = CaCl2 M(CaCl2)= 40+(35.5*2) = 40 +71=111
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!