1. O data pentru 16 m de panza si 25 m de stamba s-a platit 408 lei.Afla pentru 22 m de panza si 25 m de stamba s-a platit 486 lei.Cat costa un m de panza ? Dar in m de stamba ?
2. O data pentru 98 kg de mere si 89 kg de prune s-a platit 472 lei.Alta data pentru 14 kg de mere si 155 kg de prune s-a platit 352 lei.Cat s-a platit 1 kg de prune si cat 1 kg de mere.
16p+25s=408 22p+25s=486 22p+25s-16p-25s=486-408 6p=78 p=78÷6 p=13lei costa un m de panza 16×13+25s=408 25s=408-208 s=200÷25 s=8lei costa un m de stamba
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!