👤
521ZE
a fost răspuns

solutia de acid azotic cu masa de 85g si partea de masa de 9,5 procente sa amestecat cu 35 g de soluție de 42 procente de acid azotic . Ce parte de mas are acidul azotic în soluția formata? ajutor!!!! urgent dau coroana

Răspuns :

ms1= 85g
ms2=35g
ms3= ms1+ms2= 120g

md3= md1+md2
md1= c1xms1/100;   md1= 0,095x85=8,075g
                                  md2=0,42x35=14,7g
                                 md3= 22,775g

c3=md3x100/ms3---> c3=22,775x100/120=........................calculeaza !!!!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari