👤

Calculați volumul de solutie de acid acetic ,de concentratie 4M, care reacționează cu 199,2 g de CaO impurificat cu CaCO3 daca raportul molar CaO: CaCO3 =16:1

Răspuns :

16n moli      2CH3-COOH + CaO ⇒(CH3-COO)2Ca + H2O
n moli          2CH3-COOH + CaCO3 ⇒ (CH3-COO)2Ca + CO2↑ + H2O
56·16n + 100n = 996n = 199,2    n = 0,2 moli
nCH3COOH = 2·16n + 2·n = 34n = 6,8 moli
Vs = 6,8/4 = 1,7 l