Răspuns :
Mara are 500 de lei , iar daca tata ii mai da 100 de lei , cate baloane poate cumpara Mara stiind ca un balon costa 3 lei?
Alina si Mircea au cumparat fiecare cate un numar de baloane pentru o petrecere.
Alina a cumparat baloane de 500lei, iar Mircea de 100lei. Afla cate baloane au cumparat cei doi la un loc, stiind ca un balon valoreaza 3 lei.
Rezolvare:
Cate baloane au cumparat cei doi copii?
(500lei+100lei):3=200 baloane
600lei:3=200baloane
Raspuns:
Copiii au cumparat in total 200 de baloane.
Sper ca te-am ajutat!
Alina a cumparat baloane de 500lei, iar Mircea de 100lei. Afla cate baloane au cumparat cei doi la un loc, stiind ca un balon valoreaza 3 lei.
Rezolvare:
Cate baloane au cumparat cei doi copii?
(500lei+100lei):3=200 baloane
600lei:3=200baloane
Raspuns:
Copiii au cumparat in total 200 de baloane.
Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!