Răspuns :
1mol 2moli
H2 + Cl2 = 2HCl V=44,8 litri H2
44,8 :22,4= 2 moli H2
2moli x
x=2.2=4moli HCl MHCl=1:35,5=36,5
36,5g HCl----------1mol HCl
y----------------------4moli HCl
y=36,5.4=146 g HCl ( md pentru solutie)
c=md.100:ms ms=md+mapa
c=md.100:md+mapa
c=146.100:146+200=42,19 la suta
H2 + Cl2 = 2HCl V=44,8 litri H2
44,8 :22,4= 2 moli H2
2moli x
x=2.2=4moli HCl MHCl=1:35,5=36,5
36,5g HCl----------1mol HCl
y----------------------4moli HCl
y=36,5.4=146 g HCl ( md pentru solutie)
c=md.100:ms ms=md+mapa
c=md.100:md+mapa
c=146.100:146+200=42,19 la suta
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!