Răspuns :
ex: H2O- apa Masa atomica a apei = Ah(Masa atomcica a hidrogenului) + 2*AO(masa atomica a oxigenului) = 1+2*16= 1+32= 33 g/mol. Masele atomice le gasesti in tabelul periodic sub element.
masa atomica = masa atomica (adică aia cu virgulă ) + masa atomica * se calculează cu 2 sau mai multe elemente.*
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!